Tel.: +36306040927
MIT TEGYÜNK HA RÁZ A VÍZCSAP?
Amint azt tapasztalják, hogy csíp, ráz a vízcsap azonnal kapcsolják le a fogyasztásmérőn található főbiztosítékot. Társasházakban előfordulhat, hogy az sem segít., ott a tűzvédelmi főkapcsolót lehet lehúzni. Illetve az Áramszolgáltatót meg lehet kérni, hogy kapcsolják le a házat a hálózatról, mert nem biztonságos. Minket is hívhat, mert mi meg is keressük a hiba okát és kijavítjuk azt. Műszerekkel többféle méréseket végzünk a hibakeresés során. Az biztos, hogy a javítás után nem fog rázni a vízcsap.
Miért ráz a vízcsap?
A hiba oka nagyon sokféle lehet. A leggyakoribb hiba a PEN vezető szakadás, esetleg egy nem folytonos EPH, vagy egy zárlatos mosógép, de láttam olyat is, hogy a konyhában lévő kávéfőzőtől szikrázott a vízvezeték. Olyannal is találkoztam, hogy egy csillár volt zárlatos egy szinttel lejjebb.
A rázás mindig egy megemelkedett potenciál különbség miatt alakul ki. Vízcsapon vagy a vasbeton szerkezeten van a potenciál emelkedés. Ezért ráz a vízcsap.
Lehetséges-e villanyfelújítás miközben lakjuk a lakást?
Igen, csak számolni kell a kellemetlenségekkel. Régi vezetékek áthúzásánál még nincs por. A védőcső behelyezése a falba ma már kizárólag horonymaró segítségével történik – ami egy ipari porszívóba csatlakozik és a legtöbb port el is szívja Még igy is számítani kell a szálló porra. A munkaterületen mindent letakarunk takaró fóliával – és a munka végén öszzetakarítunk magunk után.
Honnan tudom, hogy a kapcsolószekrény elavult és nem biztonságos?
Villanyszerelőnek kell megvizsgálnia ha szükséges. Már felmerülő problémákból is lehet következtetni, mint például állandóan lekapcsol a biztosíték ha egyszerre több nagyobb teljesítményű fogyasztót használunk (mosógép, porszívó, elektromos sütő stb.).
Nem tudom visszakapcsolni a FI relét (életvédelmi relét vagy ÉV relét). Mit tegyek? Hívjak egy villanyszerelőt?
Nem szükséges egyből villanyszerelőt hívni. Először húzzon ki mindent a konnektorokból, majd kapcsolja fel a Fi relét (életvédelmi relé, kinézetre majdnem meg egyezik az automata biztosítékokkal) – ezután egyesével dugjon vissza mindent a konnektorokban. Mikor észleli, hogy a fi relé lekapcsol – már meg is találta a zárlatos készüléket. A zárlatos készüléket ne használja és vigye el a szakszervízbe. Ha a hibát nem találja, akkor hívjon minket és mi segítünk!
Kicseréltem a csillárban az izzót és továbbra se világít.
Leggyakrabban a csillárban lévő foglalatok kontakt hiba miatt elöregednek. Ezért nem világít a jó izzó a csillárunkban. A foglalatot ki kell cserélni. A házilagos szerelést ez esetben sem ajánljuk.
A villanybojlerből nem folyik teljes nyomással, és lassan melegszik fel a benne lévő víz
Valószínűleg a bojler megtelt vízkővel. Elzárja a víz útját és a fűtőszál a vízkövet melegíti, nem a vizet. A bojlert szét kell szerelni és el kell távolítani a vízkővet. Ez a hiba elkerülhető egy rendszeres karbantartással, vagy vízlágyító berendezés beszerelésével.
Kell fizetni a munka felmérésért?
Nem minden esetben. Ez függ a helyszíntől és munka nagyságától. Megegyezés szerint lehet kérni, hogy írjuk jóvá a munka megrendelésekor a kiszállási díjat.
Mennyi idő alatt cserélnek le egy FKA táblát (biztosíték tábla)?
Ez a művelet nem tart sokáig, a rutinos villanyszerelő szakembereinknek legfeljebb 1-2 óra. A konnektorok és a kapcsolók cseréje is általában nem vesz igénybe több időt.