Mészáros Péter Erősáramú Berendezések Szabványossági Felülvizsgáló 

Mob.: +36306040927

Húsvéti ünnepek alatt hívtak s.o.s villanyszerelő gyorsszolgálatos segítséget a Leonardo da Vinci utcai Társasház havária miatt. A tapasztalt hiba: a fővezeték felszálló szakasza és annak leágazásainál leégett szigetelés. Alulméretezett vezetékek, és dilettáns, elöregedett kötések.

elszenesedett fővezeték
elszenesedett fővezeték

Az ügyfelem kérve kérlelt, hogy csináljam meg, javítsam ki a hibát, mert Ő nem szeretne húsvétkor áram nélkül maradni. Az ideiglenes szereléseket nem vállalva javaslatot tettem, hogy cseréljük ki az elszenesedett vezeték szakaszt. Ehhez a lakók és a közös

képviselő hozzájárulása is szükséges lett volna, mert a javítás során több órára szünetelne az érintet lakásokban az áram. Az ügyfelemnek nem fogalmaztam érthető módon, mert még utánam kihívott egy magát villanyszerelőnek nevezett természetes személyt, aki bevállalta az ideiglenes szerelést és ezzel életveszélyt okozott az ott lakóknak. Ez felesleges pénz kidobás volt a szakszerűtlen  villanyszerelésre.

Az elszenesedett szigetelés a vezetékeken nem szigetel megfelelően. Egy idő után a vezetékek terheléstől függetlenül kigyulladnak. Ezzel nagy mennyiségű mérgező füst áramolhat be a lakásokba a csöveken keresztül. A tűz is tovább terjedhet a csőhálózaton.

Kíváncsi lennék, hogy a Társasháznak a milyen minősítést adott  a legutóbbi szabványossági felülvizsgálatkor az erősáramú berendezések szabványossági felülvizsgálója.

Ezt az ellenőrzést jogszabály írja elő, amit 6 évenként kell, hogy megrendelje az ingatlan

szikrázó vezeték
szikrázó vezeték

kezelője. OTSZ illetve 8/1981. (XII. 27.) IpM rendelet a Kommunális- és Lakóépületek Érintésvédelmi Szabályzat szerint.

RÉSZLET A JOGSZABÁLYBÓL:

 

Az ingatlankezelő feladatai:

(3) Az ingatlankezelő köteles közvetlen életveszélyt jelentő hiba esetén

a) az azt okozó berendezést haladéktalanul kikapcsolni, illetve az áramszolgáltatóval kikapcsoltatni,

 

b) a kezelésében levő (pl.: a méretlen fogyasztói hálózat részét képező) hibás berendezést nyolc napon belül kijavíttatni és visszakapcsolni (visszakapcsoltatni).

 

(4) Amennyiben az ingatlankezelő tudomást szerez arról, hogy az épület meglevő érintésvédelmi berendezése – ideértve az EPH-t is – nem felel meg az előírásoknak, köteles ezt

 

– a közvetlen életveszélyt jelentő esetben haladéktalanul, de legfeljebb 24 órán belül

 

– egyéb esetben nyolc napon belül

 

kivizsgálni, illetve kivizsgáltatni és hiba esetén annak kijavítása érdekében a (2), illetve a (3) bekezdés szerint eljárni.

25. § (1) A feltárt hiányosságok kiküszöbölését az MSZ 172/1 szerinti „szerelői ellenőrzéssel”, illetve „szabványossági felülvizsgálattal” kell igazolni. Az erre vonatkozó bizonylatokra is a 23. § (6) bekezdésének az előírásait kell alkalmazni.

 

(2)9 Amennyiben az épület érintésvédelmi rendszerén feltárt hibák kijavítására előírt határidők műszaki-gazdasági okok miatt nem teljesíthetők, az ingatlankezelő kellő indokolással határidő módosítást kérhet a hatóságtól.

forrás: net.jogtar.hu

 

VILLANYSZERELŐ ÜGYELET ÉJJEL-NAPPAL MOB: 06306040927